Zawód adwokata

Od wielu lat zawód adwokata traktowany jest z dużym szacunkiem i poważaniem. Nie da się również ukryć, iż często wiązany jest z ogromnym prestiżem. Jak się jednak okazuje, wcale nie tak łatwo stać się poważanym, znanym i profesjonalnym prawnikiem. Przed osobą aspirującą do wykonywania wspomnianego zawodu rozpościera się długa droga, którą niestety trzeba będzie przebyć. Przy dobrych wiatrach osoba rozpoczynająca studia prawnicze zostanie adwokatem za 8 lat. Co warto wiedzieć na temat studiów prawniczych? Dlaczego nauka trwa więcej, niż w przypadku innych zawodów? Jakie opłaty ponosi osoba ubiegająca się o status adwokata? Odpowiedzi na te pytania są nie tylko istotne w kontekście samego zawodu. Są również bardzo interesujące, dlatego warto je poznać.

Jak zostać adwokatem – studia

Jeśli chodzi o zawód jakim jest prawnik Poznań, Warszawa czy Wrocław są miastami, w których znajdują się najlepsze uczelnie przygotowujące do jego wykonywania. Niemniej jednak warto pamiętać, że oprócz uczelni liczy się również zaangażowanie młodego człowieka, a także – a może przede wszystkim – jego wiedza zdobywana przez lata. O studiach prawniczych trzeba myśleć na długo przed maturą, ponieważ wbrew pozorom wcale nie tak łatwo dostać się na wymarzony kierunek. Co więcej, ukończenie pięcioletnich studiów wcale nie uprawnia do wykonywania opisywanego zawodu. Przed świeżo upieczonym absolwentem pojawia się aplikacja – kolejny element spędzający niejednemu studentowi sen z powiek.

Jak zostać adwokatem – aplikacja

Do aplikacji adwokackiej może przystąpić absolwent kierunku prawa, który otrzymał tytuł magistra. Obecnie aplikacja odbywana w Polsce trwa trzy lata. W tym czasie aplikant musi odbyć praktykę w kancelarii, np. pod adresem ul. Mylna 32/34/B-7 60-857 Poznań t: 798-740-539 (zostaje mu przydzielony patron) oraz uczęszczać na poszczególne zajęcia. Aplikacja kończy się bardzo trudnym egzaminem, do którego wielu absolwentów prawa podchodzi kilkakrotnie. Istotny jest również fakt, że za aplikację trzeba zapłacić. Rocznie jest to suma stanowiąca maksimum sześciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Po pozytywnie zdanym egzaminie świeżo upieczony prawnik może wykonywać zawód adwokata.

Czym zajmuje się prawnik

Zawód adwokata jest bardzo interesujący, ponieważ na co dzień prawnik po aplikacji adwokackiej styka się z bardzo różnymi sprawami i ludźmi. Obowiązki adwokata to najogólniej rzecz ujmując świadczenie pomocy związanej z udzielaniem porad prawnych. Osoby pracujące w opisywanym zawodzie bardzo często reprezentują swoich klientów przed sądami i urzędami. Niejednokrotnie starają się – gdy jest to na korzyść osoby reprezentowanej – doprowadzić do ugody. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić niepotrzebnych stresów i doświadczeń. Jeśli chodzi o inne powinności adwokata, warto wspomnieć również o sporządzaniu umów, aktów prawnych czy pozwów. Okazuje się zatem, że bycie prawnikiem może być bardzo interesujące.

Droga do zawodu adwokata nie jest prosta, jednak podążając wyznaczoną ścieżką można osiągnąć upragniony, wymarzony cel. Ważna jest przede wszystkim pełna mobilizacja oraz wiedza zdobywana przez lata.