Zalety wyceny nieruchomości

Wycena nieruchomości to inaczej oszacowanie wartości określonego obiektu budowlanego. W dobie dwudziestego pierwszego wieku taki dokument często okazuje się być niezbędny w przypadku sprzedaży mieszkania, domu czy innej nieruchomości. Wszystko dlatego, że papier od rzeczoznawcy zapewnia zaufaną transakcję pomiędzy sprzedającym i kupującym. Na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo popularne stały się tak zwane wyceniarki internetowe. Te ostatnie pomagają zorientować się internaucie, ile w przybliżeniu może być warta jego nieruchomość. Warto jednak podkreślić, że nawet najlepsza wyceniarka internetowa nie dorówna pracy rzetelnego i doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego. Zalety wyceny nieruchomości wydają się zatem oczywiste. Warto jednak wiedzieć, na czym dokładnie polega analiza wykonywana przez rzeczoznawcę oraz jak możemy wpłynąć na jej efekt końcowy.

Praca rzeczoznawcy majątkowego

Zawód rzeczoznawcy majątkowego wbrew pozorom wcale nie jest fachem najłatwiejszym. Po studiach magisterskich trzeba ukończyć również studia podyplomowe, a następnie odbyć roczną praktykę. Kulminacją starań o tytuł licencjonowanego rzeczoznawcy jest egzamin zdawany przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Dopiero po wpisaniu do rejestru rzeczoznawców, ten ostatni ma prawo rozpocząć wykonywanie zawodu. W dużej mierze czynności wykonywane przez licencjonowanego rzeczoznawcę opierają się na analizie rynku nieruchomości oraz wcześniejszych operatach szacunkowych. Warto zaznaczyć, że jeszcze kilkanaście lat temu można było zostać rzeczoznawcą o wiele łatwiej. Wystarczyły zaledwie studia licencjackie na określonym kierunku. Dziś wykonywanie zawodu bez wspomnianych wytycznych grozi grzywną i karą ograniczenia wolności. Osoby zgłaszające się do rzeczoznawcy lub otrzymujący taki dokument (na przykład podczas kupowania nieruchomości) powinny sprawdzić, czy nazwisko eksperta widnieje we wspomnianym rejestrze na stronie ministerstwa infrastruktury.

Wartość nieruchomości

wycenaWiele mówi się dzisiaj o operatach szacunkowych, jednak tak naprawdę niewiele osób wie, na czym tak naprawdę skupia się wartość nieruchomości. Warto zatem zaznaczyć, iż wartość nieruchomości to nic innego jak najbardziej prawdopodobna cena tejże nieruchomości, którą właściciel może otrzymać na przykład po sprzedaży swojej własności. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na to, iż idealne ustalenie wartości nie jest możliwe między innymi dlatego, że sytuacja na rynku zmienia się w zasadzie z dnia na dzień.

Wycena nieruchomości

Wbrew pozorom przeprowadzenie wyceny nieruchomości wcale nie jest proste. Rzeczoznawca przystępujący do realizacji zlecenia musi zwrócić uwagę na wiele ważnych czynników, wpływających na nieruchomość zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jeśli chodzi o elementy wewnętrzne, mowa tutaj oczywiście o szeroko pojętym stanie mieszkania czy domu. Rzeczoznawca określa między innymi stan instalacji wodnej czy elektrycznej. O wiele bardziej skomplikowana okazuje się analiza aspektów zewnętrznych. Ważna jest przede wszystkim lokalizacja nieruchomości, bliskość innych punktów handlowo-usługowych czy obecność placówek edukacyjnych (ważna na przykład dla rodzin z dziećmi). Warto zdawać sobie sprawę z tego, że raz oszacowana wartość nieruchomości nie będzie ważna wiecznie. Niektóre elementy z czasem mogą zwiększyć cenę mieszkania, inne znacznie obniżą wartość domu. Przed zleceniem wyceny warto skonsultować się z rzeczoznawcą i poradzić w kwestii ewentualnego remontu czy odświeżenia nieruchomości. Często takie działania wpłyną na wzrost wartości. Wszystkie decyzje trzeba jednak w tym zakresie podejmować pod okiem rzeczoznawcy.

Dokument od rzeczoznawcy

Papier otrzymany od rzeczoznawcy powinien zawierać kilka ważnych elementów, bez których dokument nie będzie uznany za ważny. Przede wszystkim musi się tam znaleźć oczywiście wycena nieruchomości. Każdy rzeczoznawca podaje również zakres i cel wykonanej wyceny. Niezbędna jest również data sporządzenia analizy. Przede wszystkim dlatego, że stan nieruchomości z dnia na dzień się zmienia, a więc dokument będzie ważny tylko jakiś czas od momentu wykonania zadania. Rzeczoznawca powinien również wskazać przeznaczenie wycenianej nieruchomości (na przykład czy jest to budynek mieszkalny, czy może biurowy).

Wyceniarka internetowa

W dobie dwudziestego pierwszego wieku każda firma posiada swoją stronę internetową, z której mogą korzystać zainteresowani klienci. Na witrynach rzeczoznawców majątkowych nierzadko można znaleźć tak zwane wyceniarki internetowe, które w razie takiej potrzeby ocenią mniej więcej wartość naszej nieruchomości. Warto oczywiście zaznaczyć, że wyceniarka internetowa nijak ma się do operatów szacunkowych wykonywanych przez rzeczoznawców. Na jej podstawie po wpisaniu odpowiednich informacji można w jakimś stopniu stwierdzić, ile może być warta nieruchomość. Przydaje się to na przykład wtedy, gdy otrzymujemy budynek w prezencie czy spadku. W żadnym wypadku nie można jednak posiłkować się wyceną online podczas sprzedaży mieszkania. Taka sytuacja wymaga już profesjonalnej wyceny, potwierdzonej podpisem oraz pieczęcią licencjonowanego rzeczoznawcy.

Zalety wyceny nieruchomości z pewnością są oczywiste dla każdej osoby, która miała kiedykolwiek do czynienia ze sprzedażą nieruchomości. Warto korzystać nie tylko z usług rzeczoznawcy, ale również z wyceniarek internetowych. Te ostatnie mają być jednak jedynie pomocą lub informacją orientacyjną i nie stanowią żadnej podstawy prawnej. Warto również pamiętać o tym, że wyceniona nieruchomość posiada podaną wartość jedynie przez pewien czas od wydania dokumentu. Każdy czynnik zewnętrzny może wpłynąć na ostateczną wycenę, dlatego tę ostatnią wykonuje się dopiero w razie takiej potrzeby. Jeśli chodzi o pracę samego rzeczoznawcy, z pewnością należy docenić jego zawód pod względem funkcjonalności oraz rzetelności. Doświadczony i sprawdzony rzeczoznawca z pewnością pomoże w sprzedaży nieruchomości, ponieważ każdy operat szacunkowy zaświadcza o zaufaniu i szczerości właściciela danego obiektu.