Trening crossift dla każdego wrz.09

Tematyka

Podobne info

Trening crossift dla każdego

Crossfit to obecnie jedna z najmodniejszych metod w walce o wysportowaną sylwetkę i zdrowy organizm. Ćwiczenia crossfitowe łączą elemnty fitnessu, treningu siłowego, ciężarowego i biegowego. Mogą ćwiczyć nie tylko zawodowcy, ale i profesjonaliści, kobiety i mężczyźni, zakres ćwiczeń i powtórzeń ustalamy sami lub z trenerem, a następnie coraz bardziej pokonujemy swoje ograniczenia. Crossfit to jednak nie tylko ćwiczenia, ale cała kultura z nim związana.

Moda na ćwiczenia crossfitowe przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ten rodzaj ćwiczeń zapoczątkował w latach 90. w Kaliforni Greg Glassman, który postanowił stworzyć zestaw intensywnych, pełnych wysiłku ćwiczeń. Zestaw ten okazał się na tyle skuteczny, że jego autor wkrótce zaczął szkolić miejscowych kadetów. Crossfit ćwiczy także duńska armia, a także baseballiści z Miami. Później crossfit dotarł do Europy, a niedawno także do Polski. W naszym kraju funkcjonuje obecnie 18 crossfit boxów, czyli miejsc które oferują profesjonalny sprzęt przeznaczony do tego rodzaju ćwiczeń. Crossfit boxy dodatkowo, w odróżnieniu od zwykłych siłowni oferują darmowe porady specjalistów, którzy czuwają nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń, a także odpowiedają na pytania dotyczące zdrowego stylu życia.

Crossfit pozwala osiągnąć różne cele: pozwala schudnąć, wymodelować sylwetkę, poprawić wydolność organizmu i ogólną kondycję fizyczną, pozwala się odstresować. Co więcej w odróżnieniu od innych ćwiczeń, nie grozi nam nuda i monotonia, ponieważ crossfit bazuje na zróżnicowanych zestawach ćwiczeń, które możesz łączyć w zależności od zamierzonego celu (praca nad konkretnymi strefami, np. nogi, uda, brzuch), wytrzymałości organizmu (trening cardio) czy preferencji. Trening pozwala wciąż przekraczać swoje granice – robić więcej ćwiczeń, większą liczbę ich powtórzeńm itd. dlatego nigdy nam się nie znudzi. Pozwala wykorzystać maksimum swojego potencjału. Dzięki urozmaiconym ćwiczeniom, możesz ukłądać swój plan treningowy w dowolny sposób łącząc tak jak chcesz takie ćwiczenia jak: pompki, brzuszki, skakanie na skakance, podnoszenie ciężarów, wiosłowanie, przenoszenie ciężarów, ciągnięcie liny. Jak więc widzisz masz niemal nieskońćzone możliwości jeżeli chodzi o ułożenie planu ćwiczeń.

Oczywiście nie musisz ćwiczyć w samotności! Do tego celu zostały stworzone crossfit boxy, o których już wspominałam. Trener czuwa nad grupą, odlicza czas i nadaje tempo ćwiczeń. Codziennie czeka na ciebie inny zestaw WOD – workout of the day. Dzięki ćwiczeniom crossfitowym nie grozi Ci nuda, a oprócz tego ćwiczenia w grupie moblizują do rywalizacji. Jak zaznaczają trenerzy, crossfit to nie tylko ćwiczenia, to styl życia, pewna kultura, która przekłada się na pozostałe sfery życia, na przykład na odżywianie. Bardzo często crossfitowcy korzystają z diety paleo, która polega na „powrocie do natury”, diety jaskiniowców, opartej na nieprzetworzonej żywności: mięsie, owocach i warzywach. Jest ona tak samo prosta, jak sale na których ćwiczą osoby związane z crossfitem. Można powiedzieć, że prostota, to słowo klucz dla crossfitu.