Studia w Wielkiej Brytanii

W dobie dwudziestego pierwszego wieku możliwości edukacyjne są naprawdę ogromne. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej inne kraje chętnie umożliwiają naukę naszym rodakom poza granicami kraju. Uczniowie oraz studenci wyjeżdżają na wakacje, ferie lub nawet na kilka miesięcy, podczas których zdobywają cenną wiedzę i uczą się danego języka obcego. Popularność wspomnianych wyjazdów z roku na rok rośnie. Warto wspomnieć chociażby o programie Erasmus, dzięki któremu za granicę wyjechało już mnóstwo osób studiujących. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Wyjeżdżamy do Niemiec, Hiszpanii czy Grecji. Wszystko zależy od danego kierunku studiów, uczelni oraz oczywiście umiejętności językowych danego studenta. W ostatnim czasie popularność zdobywają również uczelnie angielskie.

Jak znaleźć uczelnię za granicą

Jeśli chcemy studiować w Anglii, musimy przede wszystkim znaleźć uczelnię partnerską. Największe szanse na wyjazd do tego kraju mają przede wszystkim studenci filologii angielskiej. Warto jednak podkreślić, że wyjazd możliwy jest nie tylko na studiach. Niektóre szkoły językowe w Polsce współpracują ze szkołami i z uczelniami brytyjskimi, dzięki czemu są w stanie organizować zagraniczne kursy. Te ostatnie można oczywiście odbywać na ternie Wielkiej Brytanii. Przed kilkumiesięcznym wyjazdem, warto wyjechać na kilka tygodni właśnie w ramach takiego kursu.

Studia czy kurs

Studia za granicą to nie lada wyzwanie, dlatego wcześniej warto przygotować się do podjęcia takiego wyzwania. Jeśli w przyszłości planujemy studiować za granicą, już w czasie nauki szkolnej zaplanujmy kilkutygodniowy wyjazd w czasie ferii czy wakacji. Takie wyjazdy organizują między innymi wspomniane już wcześniej szkoły językowe. Jak się okazuje studia w Anglii nie są wcale proste, a takie przygotowanie może pomóc młodemu człowiekowi pod różnymi względami. Co ciekawe, kursy organizowane są już dla uczniów szkoły podstawowej. Jeśli nasza pociecha wyraża chęć udziału w takiej wycieczce, z pewnością w miarę możliwości powinniśmy ją do tego zachęcać. Bardzo ciekawą opcją są wyjazdy rodziców z dziećmi. Jeśli kilkuletnie pociechy mają smykałkę do języków, warto wybrać się z nimi do Wielkiej Brytanii, by tam przez kilka tygodni brać udział w ciekawych i rozwijających zajęciach z rodzinami z całego świata. Informacje na temat takich wyjazdów znajdziemy przede wszystkim w sieci internetowej, na stronach najpopularniejszych szkół językowych. Wspomniane wyjazdy to dla dzieci nie tylko cenna okazja do nauki, ale również wspaniała i niezapomniana zabawa.

Znajomość języka obcego

Niestety nie każdy może studiować za granicą. Największym problemem wielu osób jest oczywiście znajomość języka obcego – w tym przypadku języka angielskiego. Jeśli planujemy w przyszłości wyjazd, powinniśmy podszkolić dany język, by posługiwać się nim przynajmniej w stopniu komunikacyjnym. Taka znajomość pozwala aktywnie uczestniczyć w ćwiczeniach oraz wykładach zagranicznych. Na szczęście różne szkoły językowe oferują naprawdę interesujące kursy, dzięki którym szybko i efektywnie jesteśmy w stanie poznać nowe słówka czy zasady gramatyczne. Bardzo często zajęcia w szkole czy przedszkolu nie są wystarczające, by poznać język obcy na zaawansowanym poziomie. Co więcej, edukacja zapewnia uczniom naukę dwóch, góra trzech języków obcych. W szkołach językowych wybór jest o wiele większy.

Co po studiach

Wyjazdy zagraniczne procentują w przyszłości, a znajomość kilku języków obcych – w tym przede wszystkim języka angielskiego – otwiera wiele ścieżek kariery. Osoby kończące studia lingwistyczne pracują w szkołach językowych czy w biurach tłumaczeń. Wiele osób nie wraca do Polski po studiach w Wielkiej Brytanii. Niektórzy absolwenci dopiero po latach decydują się na powrót do rodzinnego kraju. Niemniej jednak z pewnością nauka języków już w szkole podstawowej czy szkole średniej rzeczywiście się opłaca. Nie tylko na podstawowych zajęciach, ale również na zagranicznych kursach czy dodatkowych lekcjach w szkołach językowych. Jeśli zawczasu zadbamy o właściwą edukację w zakresie nauki języka angielskiego (czy też innych języków obcych) w przyszłości z pewnością będzie nam łatwiej. Zarówno jeśli mowa o komunikacji międzyludzkiej, jak i jeśli chodzi o karierę zawodową.

Język angielski to dzisiaj bardzo popularny język. Niemniej jednak jego znajomość ciągle jest w cenie, a studia w Wielkiej Brytanii otwierają przed młodymi ludźmi wiele nowych i wspaniałych możliwości, z których potem można korzystać przez całe życie.