Sprzedaż mieszkań – rynek wtórny a rynek pierwotny

Jak kupić mieszkanie idealne? Przed takim pytaniem staje w końcu prawie każdy przynajmniej raz w życiu. Niestety, odpowiedź na takie zagadnienie wcale nie jest prosta. Przede wszystkim dlatego, że na rynku od jakiegoś czasu można znaleźć naprawdę zróżnicowane nieruchomości mieszkalne. Nowoczesne domy od deweloperów, mieszkania na poddaszach czy unikatowe kamienice to tylko nieliczne oferty, które każdego dnia pojawiają się na portalach ogłoszeniowych. W gąszczy propozycji i dostępnych opcji nierzadko osoba kupująca nieruchomość porusza się niczym dziecko we mgle. Jak zatem zaradzić takim sytuacjom? Przede wszystkim warto pokrótce poznać wszystkie plusy i minusy mieszkań oferowanych na rynku deweloperskim bądź przez właścicieli prywatnych. W ten sposób każdy będzie mógł określić, która opcja jest mu bliża i w jaką stronę podczas poszukiwań przede wszystkim się zwrócić.

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Rynek wtórny stanowi bardzo różnorodną część całej branży nieruchomości mieszkalnej. Przede wszystkim dlatego, że oferty kierowane do kupców pochodzą z różnych miejsc, od różnych osób oraz dotyczą bardzo rozbieżnych lokali mieszkalnych. To w pewnym sensie wspomniana różnorodność stanowi zaletę dla osób niezdecydowanych. Innym plusem jest również cena nieruchomości od właścicieli prywatnych. Te ostatnie nierzadko są dużo niższe, aniżeli ceny nieruchomości z rynku pierwotnego.

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Plusem mieszkania z rynku deweloperskiego w ostatnim czasie z pewnością jest jego nowoczesność. Współcześni inwestorzy bardzo dbają o to, by mieszkania były nie tylko bezpieczne, ale również komfortowe pod każdym względem. Dotyczy to nie tylko wyposażenia czy wyglądu mieszkania, ale także całego budynku czy jego najbliższego otoczenia. Mieszkania deweloperskie często przygotowane są na zamieszkanie rodzin z małymi dziećmi. Place zabaw, ogrodzenie czy kamery monitorujące i progi zwalniające to tylko przykłady udogodnień zaserwowanych przez firmy deweloperskie na polskim rynku nieruchomości mieszkalnych. Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań Poznań i inne duże miasta mają bardzo szeroką ofertę w kontekście rynku pierwotnego.

Wady mieszkań z rynku wtórnego

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, trzeba przygotować się na ewentualne remonty. Mieszkania zamieszkane już wcześniej przez innych właścicieli siłą rzeczy posiadają pewne wady dotyczące między innymi instalacji czy wykończenia wnętrz. Warto zatem przed zakupem sprawdzić, czy cena zaproponowana przez poprzedniego właściciela rzeczywiście jest zgodna ze stanem faktycznym mieszkania. Najbardziej skutecznym sposobem sprawdzenia podejrzanego właściciela jest zlecenie wyceny. Tę ostatnią w przypadku sprzedaży mieszkania powinien wcześniej przeprowadzić właściciel, jednak często – mniej lub bardziej celowo – sprzedawcy o niej po prostu zapominają. Aktualna wycena jest z kolei dowodem na to, że żadna ze stron podczas przeprowadzonej transakcji nie zostanie w żaden sposób pokrzywdzona.

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

Największą wadą mieszkań z rynku pierwotnego na pierwszy rzut oka jest ich cena. Należy jednak mieć świadomość tego, że często mieszkania oferowane przez deweloperów są lokalami „pod klucz”. Oznacza to, że w takich lokalach wszystkie potrzebne prace wykończeniowe zostały już wcześniej przeprowadzone. Nowy właściciel nie będzie musiał wykonywać takich czynności jak zakładanie instalacji czy malowanie i montaż paneli. Warto podkreślić, iż w przypadku wymienionych prac płaci się dodatkowo nie tylko za materiały, ale również za robociznę. Kupując mieszkanie o dewelopera, wszystkie koszty wliczone są w jedną, ostateczną cenę.

Pomoc agencji nieruchomości

W razie jakichkolwiek kłopotów zawsze można liczyć na pomoc agencji nieruchomości. Ta ostatnia nie tylko doradzi, które mieszkania obecnie opłaca się oglądać najbardziej, ale znajdzie również dla klienta konkretne propozycje. Minusem zatrudnienia agencji jest oczywiście to, że podczas kupna mieszkania trzeba będzie zapłacić agentowi pewien procent jego wartości.

Projekt „Mieszkania dla młodych”

Osobnym zagadnieniem w kontekście kupna nieruchomości jest tak zwany program „Mieszkania dla młodych”, działający od stycznia dwa tysiące czternastego roku. Projekt został zrealizowany z inicjatywy państwa i jest formą dofinansowania kredytu na mieszkanie dla ludzi przed trzydziestym piątym rokiem życia (w przypadku małżeństw z korzyścią dla kupujących liczy się wiek młodszego małżonka). Aby wziąć udział w projekcie, trzeba oczywiście złożyć stosowne wnioski oraz spełniać określone wymogi. Jednym z najważniejszych jest wspomniany już wiek, ale nie tylko tę kwestię należy poruszyć. Warto wspomnieć między innymi o tym, że osoby biorące udział w programie nie mogły posiadać wcześniej na własność żadnego mieszkania. Im większa liczba dzieci w rodzinie, tym większy procent dofinansowania zostanie udzielony przez państwo. W efekcie końcowym zapomoga może wynieść nawet dwadzieścia procent wartości mieszkania.

Rynek deweloperski oraz wtórny – jeśli chodzi o nieruchomości mieszkalne – jest dzisiaj naprawdę zróżnicowany. Każdego dnia na portalach ogłoszeniowych można znaleźć tysiące ofert, z których każda pod jakimś względem może być atrakcyjna dla potencjalnego kupca. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pośpiech i nieprzemyślane decyzje nigdy nie prowadzą do szczęśliwego zakończenia sprawy. Szczególnie w przypadku tak poważnych kroków, jak kupno mieszkania czy domu. Zazwyczaj kupujący do wyboru mają dwie opcje – rynek wtórny lub też rynek pierwotny. Każda z nich posiada ważne plusy, ale niewątpliwie charakteryzuje się również minusami. Jak zatem dokonać trafnego i sprawdzonego wyboru? Wszystko zależy oczywiście od tego, na jakiej nieruchomości mieszkalnej rzeczywiście nam zależy. Dla jednych będzie to deweloperski dom na osiedlu podmiejskim, dla innych duże mieszkanie w kamienicy od właściciela prywatnego. W przypadku kupna liczą się zatem między innymi lokalizacja, metraż czy rodzaj mieszkania. W zależności od danej osoby niektóre aspekty będą górowały nad innymi. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zastanowić się zatem nad tym, które czynniki są dla nas w kontekście kupna mieszkania czy domu najbardziej ważne.