Roboty przemysłowe

Praca ludzkich rąk pozwoliła człowiekowi rozwijać się niemalże od początku jego istnienia. Pierwsze prace manualne związane były przede wszystkim z przeżyciem. Zbierano zatem pożywienie, z czasem zaczęto polować na zwierzęta i budować pierwsze osady. Dziś praca ludzkich rąk także pełni ważną rolę w wielu dziedzinach życia. Warto jednak podkreślić, że rozwój technologiczny – przede wszystkim w przemyśle – zaczął systematycznie odciążać pracowników różnych firm oraz przedsiębiorstw. W efekcie, coraz częściej fizyczna praca człowieka zostaje zastąpiona przez szeroko pojętą robotykę. Pracownicy stają się z kolei odpowiedzialni za sterowanie nowoczesnymi maszynami i urządzeniami. Warto mieć świadomość tego, że pod pojęciem robota przemysłowego kryje się wiele skomplikowanych urządzeń. Co trzeba wiedzieć na ich temat? Czym jest przyssawka? Do czego służy manipulator? Odpowiedzi na te pytania wbrew pozorom nie są szczególnie skomplikowane.

Definicja robota przemysłowego

Warto zacząć od tego, czym jest w ogóle robot przemysłowy. Jak się okazuje, jest to po prostu specjalnie zaprogramowane urządzenie posiadające niezwykle ważne dla współczesnego przemysłu właściwości transportowe oraz manipulacyjne. Nowoczesne roboty przemysłowe pełnią dzisiaj przynajmniej kilka funkcji. Są zatem wielozadaniowe. Co ciekawe, robotyka przemysłowa jest stosunkowo starą dziedziną. Pierwsze urządzenia tego typu zaczęły powstawać już w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Znaczący rozwój wspomnianej dziedziny nastąpił niedługo potem, bo w latach pięćdziesiątych XX wieku. Pierwsze roboty nie mogą równać się z maszynami, z którymi mamy do czynienia dzisiaj. Niemniej jednak warto pamiętać, że te pierwsze stanowiły podwaliny elementów produkowanych w ostatnich latach.

Roboty przemysłowe w praktyce

Zastosowanie robotów przemysłowych jest naprawdę różnorodne. Dziś wykorzystuje się je w szeroko pojętej przestrzeni przemysłowej. Przede wszystkim tam, gdzie zdrowie czy nawet życie człowieka byłoby zagrożone, gdyby to nagle on wszedł na miejsce maszyny. Przykładem takich stanowisk pracy są miejsca w zakładach i pracowniach chemicznych. Coraz częściej roboty przemysłowe zastępują człowieka przy pracy na taśmach produkcyjnych. Takie rozwiązanie z pewnością zwiększa wydajność firmy, jednak z drugiej strony nierzadko pozbawia ludzi pracy. W niektórych sytuacjach zastąpienie człowieka maszyną jest jak najbardziej uzasadnione. Na przykład wtedy, gdy człowiek nie jest w stanie fizycznie poradzić sobie z niektórymi obowiązkami. Niektóre towary czy produkty wymagające przeniesienia są zbyt ciężkie, by przetransportował je zwykły człowiek. Obecnie roboty przemysłowe wykorzystuje się w takich branżach i przestrzeniach, jak:

 • górnictwo,
 • budownictwo (roboty można spotkać na prawie każdej budowie),
 • medycyna,
 • biologia,
 • chemia (roboty budują ergonomiczne stanowiska pracy),
 • transport bliski (hale produkcyjne, warsztaty, magazyny),
 • transport daleki,
 • mechanika,
 • kosmonautyka,
 • elektrotechnika.

Przytoczone przestrzenie to jedynie przykłady najpopularniejszych miejsc, w których wykorzystywane są roboty przemysłowe. W rzeczywistości takich branż jest o wiele więcej.

Manipulatory i przyssawki przemysłowe

Niektóre roboty posiadają tak zwane manipulatory, czyli innymi słowy ramię pozwalające przenosić różne elementy z miejsca na miejsce. W niektórych robotach montowane są również przyssawki, które także są odpowiedzialne za kwestie związane z transportem danego elementu. Na rynku możemy znaleźć bardzo zróżnicowane rodzaje przyssawek. Są to na przykład przyssawki samozasysające bądź przyssawki z pompą. Kupując manipulator bądź przyssawkę należy dobrze sprawdzić parametry wybranego elementu. Na przykład to, jaki maksymalny ciężar jest w stanie podnieść urządzenie.

Zalety robotów przemysłowych

Największą zaletą robotów przemysłowych jest ich szeroka innowacyjność. Nowoczesne urządzenia powstają przede wszystkim z myślą o swoich przyszłych użytkownikach. Inżynierowie projektujący kolejne maszyny starają się sprostać oczekiwaniom klientów. To między innymi dlatego nowe roboty wyróżniają się ogromną solidnością, a także trwałością. Podsumowując, po zakupie robota przemysłowego możemy liczyć między innymi na jego:

  • nowoczesność,
  • prostą obsługę,
  • innowacyjność,
  • solidność,
  • trwałość,
  • ergonomiczność,
  • skuteczność.

Manipulatory manualne

Obok robotów przemysłowych i manipulatorów automatycznych możemy wyróżnić również manipulatory manualne obsługiwane ręcznie przez człowieka. Te ostatnie sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy towar trzeba przenieść szybko i sprawnie. Plusem manipulatorów manualnych jest oczywiście ich cena. Takie urządzenia są z pewnością dużo tańsze, aniżeli nowoczesne manipulatory przemysłowe.

Rozwój technologiczny z pewnością ułatwia pracę człowiekowi. Sprawia, że wykonywanie trudnych i skomplikowanych obowiązków nie jest dłużej problemem. Warto jednak pamiętać, że to człowiek jest przyszłością współczesnej gospodarki, a nadzieje pokładane w nowoczesnych robotach powinny być wyważone i ograniczone.