Regeneracja części do auta

Choć samochód od lat jest jednym z najbardziej funkcjonalnych wynalazków człowieka, z pewnością oprócz zalet społeczeństwo może wskazać jego pewne wady. Te ostatnie to przede wszystkim różnego typu awarie, do których zazwyczaj może dojść z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest niewłaściwe użytkowanie swojego auta osobowego. Niestety często kierowcy popełniają błędy, związane na przykład z ich niewiedzą na tematy motoryzacyjne. Drugi powód to różnego rodzaju uszkodzenia, które pojawiają się w trakcie użytkowania samochodu. Jak każde urządzenie, także auto po jakimś czasie ulega upływowi czasu. W efekcie niektóre części trzeba wymieniać bądź też regenerować. Na szczęście nierzadko właściciele aut mogą skorzystać z tej ostatniej opcji, dzięki czemu koszty wymiany i zakupu nowej części nie są konieczne. W innych przypadkach – gdy element trzeba jednak wymienić – warto wiedzieć, skąd zamawiać części i czy opłaca się nabywać produkty używane.

Turbosprężarka w samochodzie osobowym

Turbosprężarka jest częścią, która swoje zastosowanie znajduje w kontekście wielu maszyn czy urządzeń. Jak nietrudno się domyślić, samochód jest oczywiście jednym z takich przykładów. Jeśli chodzi o auto, turbina stanowi przede wszystkim doładowanie silnika spalinowego. Co ciekawe, wspomniana część moc czerpie ze spalin produkowanych przez silnik. Dzięki temu zastosowanie turbosprężarek w aucie znalazło również swój wymiar ekologiczny i ekonomiczny. Jeśli chodzi o historię turbosprężarki warto wspomnieć, iż nie jest to wynalazek stosunkowo młody, bowiem turbodoładowanie zostało opatentowane już w roku tysiąc dziewięćset piątym. Z drugiej strony zastosowanie w samochodach osobowych miało miejsce dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Mimo swoich zalet, turbosprężarka jest częścią bardzo delikatną i podatną na uszkodzenia. Warto regularnie wymieniać filtr powietrza czy często sprawdzać poziom oleju silnikowego. Dzięki temu widmo awarii będzie systematycznie oddalane, a regeneracja turbosprężarek nie będzie zawracać naszej głowy.

Regeneracja turbosprężarek w warsztacie samochodowym

Jeśli chodzi o regenerację turbosprężarek, w tym przypadku liczy się przede wszystkim stopie uszkodzenia. Często bywa tak, że kierowcy lądują ze swoim autem u mechanika dopiero wtedy, gdy jest już za późno, a jedynym rozwiązaniem staje się zakup nowej części. Warto jednak zaznaczyć, że regeneracja turbosprężarek czy też nawet ich wymiana jest stosunkowo (w porównaniu do innych części) niedroga. Niemniej jednak każdy kierowca – chcąc uniknąć gotowych problemów – powinien stosować się do rad wymienionych wyżej.

Silnik w samochodzie osobowym

W każdym pojeździe mechanicznym silnik jest elementem napędzającym. Obecnie najczęściej wykorzystuje się tak zwane silniki spalinowe tłokowe. Warto również wspomnieć o nieco innowacyjnych odmianach, które pojawiły się w samochodach na przestrzeni ostatnich kilku lat w wyniku rozwoju nowoczesnych technologii. Na rynku powoli pojawiają się zatem auta wyposażone w silniki elektryczne czy nawet hybrydowe (te są z kolei połączenie silnika spalinowego i elektrycznego). Nie bez powodu wspomnianą część często określa się mianem serca samochodu. Niestety jak każdy narząd, także i serce co jakiś czas sprawia właścicielowi auta niemałe problemy.

Regeneracja silnika w warsztacie samochodowym

Jeśli chodzi o naprawę silnika, z pewnością ma ona sens w niektórych przypadkach. Na przykład wtedy, gdy część jest stosunkowo młoda, a drobna regeneracja może przywrócić jej świetność. Profesjonalny mechanik może sprawić, że stary „nowy” silnik będzie służył kierowcy jeszcze przez wiele tysięcy kilometrów. Zazwyczaj mało uszkodzone części wymagają naprawy w zakresie przywrócenia sprawności głowicy. Nierzadko awaria związana jest również z pierścieniami tłokowymi, które trzeba po prostu wymienić. Niestety w wielu przypadkach uszkodzenie silnika okazuje się być trwałe. Poszukiwanie zastępczej części nie jest dzisiaj trudne, jednak należy bardzo uważać na części używane. Kupując element z niepewnego źródła, warto sprawdzić przede wszystkim czy silnik ma kompresję. Trzeba również sprawdzić, czy na produkcie nie ma wycieków.

Części nowe a części używane

Właściciele aut osobowych, w których właśnie popsuła się jakaś część, mają do wyboru dwie opcje (jeśli regeneracja nie jest możliwa). Mogą kupić na rynku część nową lub zamówić element używany, ale sprawny. Ten ostatni będzie oczywiście bardziej atrakcyjny pod względem finansowym. Warto jednak pamiętać, że zakup części z niepewnego źródła w efekcie może nas kosztować o wiele więcej. Szczególnie w przypadku tak ważnych elementów jak silnik. Kupując część na aukcji lub z niezaufanego źródła tak naprawdę nie wiemy, w jakim stanie jest de facto proponowana część. W ostatnim czasie alternatywą dla aukcji w internecie stały się profesjonalne strony internetowe prowadzone przez mechaników. Ci ostatni zamawiają części z zaufanych źródeł (często zagranicznych), a następnie oferują je na rynku polskim. Dzięki takim portalom regeneracja turbosprężarek czy wymiana silnika nie spędzają snu z powiek kierowcom zepsutych aut.

W niektórych przypadkach wymiana części okazuje się koniecznością. Nie tylko w przypadku wymienionych wyżej części, ale także jeśli chodzi o mniejsze elementy w aucie. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu sytuacjach alternatywną opcją do wymiany jest regeneracja uszkodzonej części. Okazuje się, że regeneracja turbosprężarek czy nierzadko również silnika opłaca się o wiele bardziej, aniżeli kupno części całkowicie nowej. Z drugiej strony możemy dziś znaleźć szereg firm, oferujących elementy nie tylko nowe, ale również używane. Na te ostatnie trzeba oczywiście uważać. Kupowanie produktów używanych powinno odbywać się wyłącznie w zaufanych i sprawdzonych punktach. Obecnie te można nierzadko znaleźć w sieci internetowej. Niemniej jednak, jeśli starą część można uratować, warto sprawdzić czy koszty takiej naprawy będą mniejsze, niż zakup kolejnej turbiny czy całkiem nowego silnika.