Reflektory samochodowe

Odpowiednie oświetlenie w pojeździe mechanicznym znacznie podnosi bezpieczeństwo nie tylko kierowców, ale także innych osób poruszających się w pobliżu jezdni czy też w innych samochodach. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zaniedbanie we wspomnianym kontekście szybko może doprowadzić do poważnej tragedii. Jak jej zatem zapobiec? W dość prosty sposób. Przede wszystkim należy kontrolować stan reflektorów w aucie. To właśnie one w dużej mierze są odpowiedzialne za emitowanie oświetlenia podczas jazdy. O ile w dzień nie jest to zazwyczaj takie istotne, o tyle w nocy sprawny reflektor z lewej i prawej strony znacznie się przydaje. Na rynku można znaleźć dzisiaj naprawdę przeróżne reflektory. Ich kształt, kolor czy wielkość dostosowane są nie tylko do pojazdu danej marki, ale nierzadko także do upodobań indywidualnego klienta czy też kierowcy. Innowacyjność i oryginalność nie może jednak wpływać na poziom bezpieczeństwa innych właścicieli samochodów poruszających się po drodze. Warto zatem wiedzieć, które reflektory wybierać. Cenna wiedza w związku z reflektorami dotyczy także części, z których ten ostatni się składa.

Rodzaje reflektorów

Reflektor to nic innego jak lampa, która emituje światło i oświetla nim określony teren. W zależności od budowy czy wielkości jej zasięg może być bardzo różny. Choć na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że na co dzień nie mamy styczności z takimi urządzeniami, sprawa ma się zupełnie inaczej. Wystarczy wspomnieć chociażby reflektory samochodowe, które znajdują się w każdym pojeździe mechanicznym. Innym przykładem, znanym z pewnością osobom mieszkającym nad morzem, jest latarnia morska, w której reflektor także musi zostać wykorzystany. Ciekawym rodzajem reflektora jest tak zwany szperacz, czyli rodzaj lampy występującej między innymi w samochodach ratowniczych, policyjnych czy terenowych. Cała sztuczka w tym przypadku polega na tym, by konstrukcja reflektora pozwalała na jego obracanie. Dzięki temu emitowane światło może oświetlać nie tylko teren na wprost, ale także na przykład boki drogi.

Kilka słów o reflektorze samochodowym

Czym tak w zasadzie jest część zwana reflektorem samochodowym? W definicjach najczęściej podaje się, że jest to urządzenie umieszczone na przodzie pojazdu w celu oświetlenia drogi podczas jazdy za pomocą specjalnie utworzonego strumienia światła. Warto również zaznaczyć, że każdy reflektor samochodowy musiał zostać skonstruowany w oparciu o tak zwane warunki mechaniczne oraz warunki homologacyjne (Homologacja to nic innego jak specjalne pozwolenie wydawane na terytorium danego kraju, pozwalające na użytkowanie jakiegoś urządzenia. Ów pozwolenie musi wydać uprawniona do tego instytucja. W przypadku Polski homologację wydaje się w sytuacji, w której jakiś pojazd mechaniczny został sprowadzony do kraju spoza kręgu państw Unii Europejskiej). Należy również zaznaczyć, że wspomniane warunki dotyczą nie tylko ogólnej budowy reflektora, ale także każdej części składowej, na przykład odbłyśników czy żarówek.

Części reflektora

Do najważniejszych części reflektora samochodowego należą odbłyśnik, soczewka oraz klosz. Warto mieć świadomość tego, że każda z nich może się po pewnym czasie eksploatacji zużywać. Kierowca powinien zatem obserwować pracę swojego auta także pod tym względem i w razie takiej potrzeby udać się do mechanika. Pierwszym sygnałem, że z naszym samochodem dzieje się coś niedobrego jest spadek mocy emitowanego oświetlenia w pojeździe. Można to zauważyć szczególnie w nocy lub w dzień, gdy warunki atmosferyczne przynoszą mgłę i zachmurzenia. Wydaje się, że ze wszystkich trzech wymienionych części największy problem w przypadku reflektora sprawia tak zwany odbłyśnik. Przede wszystkim dlatego, że często buduje się go z metalu, co z kolei naraża element na korozję. Bardzo popularnym problemem (jeśli odbłyśnik został zbudowany z tworzywa sztucznego) jest również matowienie zewnętrznej powierzchni lub (na skutek zbyt dużej temperatury tworzonej przez reflektor) jego łuszczenie. Na szczęście regeneracja odbłyśnika nie jest kosztowna oraz nie trwa zbyt długo. Mechanik może zastosować czynności mające na celu „zdarcie” zniszczonej warstwy. Niekiedy konieczna jest oczywiście wymiana części na nową, jednak zazwyczaj pomaga zwykła regeneracja. Osoby nieznające się na rzeczy nie powinny się zabierać za czyszczenie odbłyśnika. Zadanie na pozór łatwe, może nas bowiem przerosnąć. Warto jednak zadbać na przykład o to, by wyczyścić pożółkły i brudny klosz, który po pewnym czasie także wymaga z naszej strony opieki. Niekiedy poprawa oświetlenia wiąże się po prostu z wymianą żarówki. Jak się zatem okazuje, słabe oświetlenie może mieć wiele przyczyn. Jeśli nie umiemy wykryć tej konkretnej, powinniśmy zgłosić się do profesjonalnego mechanika samochodowego, który szybko rozwiąże problem.

Reflektory samochodowe nie tylko poprawiają bezpieczeństwo jazdy, ale także w ogóle pozwalają w ogóle prowadzić auto po zapadnięciu zmroku. Warto zatem pamiętać, by odpowiednio zadbać o wyżej wymienione części.