Modele okien dachowych na poddasze

Poddasze to jedno z najbardziej wdzięcznych pomieszczeń do aranżacji. Dobry pomysł wystarczy, by stworzyć wnętrze o oryginalnym charakterze i fenomenalnym wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do urządzania poddasza należy zadbać o jego prawidłowe oświetlenie naturalne. Wybór okien wcale nie jest tak prostu, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Paradoksalnie dlatego, że na rynku można spotkać dzisiaj naprawdę wielu producentów oferujących różnorodne modele okien. Decydując się na kupno produktów należy opierać się nie tylko na rodzaju okna, ale także na materiale, z którego zostało wykonane czy na tym, skąd pochodzi (od jakiego producenta, z jakiego sklepu).

Popularne okna obrotowe

Najpopularniejsze okna dachowe to właśnie okna obrotowe. Ich atrakcyjność wiąże się przede wszystkim z prostym, ale jednocześnie klasycznym wyglądem oraz przystępną ceną. Produkty tego typu nie tylko dobrze się prezentują (zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz),. Ale także są bardzo praktyczne pod względem ich pielęgnacji. Okna łatwo czyści się z obu stron, ponieważ całą konstrukcję można – jak sama nazwa wskazuje – obracać. W zależności od producenta materiały, z których wykonuje się okna obrotowe są różne.

Oryginalne okna balkonowe

Balkon na poddaszu? Dlaczego by nie – odpowiadają producenci okien dachowych. Coraz częściej na poddaszach montuje się okna dachowe balkonowe, które po otwarciu tworzą mini balkon, na który bezpiecznie można wyjść. Okna balkonowe składają się w głównej mierze z dwóch części. Dolny element po uchyleniu pełni funkcję balustrady. Górna część sanowi z kolei daszek. Okna cieszą się dużą popularnością, mimo dość wysokiej ceny.

Lukarna a okna dachowe

Nie do końca wiadomo, czy traktować lukarny jako okna dachowe. Dzięki odpowiedniej dobudowie na poddaszu można mieć okna przypominające te znajdujące się na niższej kondygnacji. Wspomniane konstrukcje nazywa się w branży właśnie lukarnami. Tego rodzaju dobudowy były bardzo popularne jeszcze w okresie przedwojennym. W zasadzie cały wiek dwudziesty został pozbawiony tych dość oryginalnych rozwiązań głównie dlatego, że dachy budowanych domów były – zgodnie z nurtem panującego bardzo długo modernizmu – po prostu płaskie. Pewną zaletą opisywanych okien jest to, że właściciele zyskują nieco przestrzeni na poddaszu dzięki wspomnianej już wcześniej dobudówce.

Praktyczne okna włazowe

Okna włazowe stosowane są na poddaszu – w porównaniu z innymi rodzajami okien – stosunkowo rzadko. Ich specyfika polega na tym, że otwierają się w bok, zazwyczaj o kąt dziewięćdziesięciu stopni. Mogą być w zależności od wyboru otwierane na stronę lewą lub prawą. Ich zaletą jest to, że w razie potrzeby bardzo łatwo można dostać się przez nie na dach.

Dodatki do okien

Bez względu na wybrany model okna właściciele poddasza mogą pozwolić sobie na zakup atrakcyjnych dodatków. Niektóre, jak rolety czy żaluzje – przydają się wtedy, gdy promienie słoneczne za bardzo dają o sobie znać. W przypadku urządzania na poddaszu pokoju dziecięcego warto zadbać także o sprawdzone zabezpieczenia, dzięki którym pociecha nie otworzy bez nadzoru dorosłego okna dachowego. Coraz częściej osoby montujące okna dachowe decydują się także na dobudowę parapetu, który w największej mierze służy mieszkańcom w wymiarze praktycznym. Można się na nim oprzeć lub postawić jakiś gadżet, na przykład budzik czy ramkę ze zdjęciem.

Rodzaje okien dachowych w dużej mierze decydują o specyfice poddasza. Niektóre modele dostosowane są do tego, by w pomieszczeniu bezpiecznie mogły przebywać małe dzieci. Inne rodzaje służą doskonale pokojom przekształconym na biura czy pracownie artystyczne. W efekcie końcowym z pewnością liczy się to, by wybierać produkty solidne i trwałe, ponieważ ewentualna wymiana może słono kosztować właścicieli domu. Inwestycja w okna od dobrego producenta może z kolei zapewnić mieszkańcom spokój na wiele następnych lat. Im lepsze jest tworzywo, z którego wykonano produkt, tym większa będzie jego odporność na uszkodzenia mechaniczne czy też działanie czynników zewnętrznych takich jak chociażby wilgoć, wiatr, deszcz czy śnieg. Przed rozpoczęciem poszukiwań w sklepach warto najpierw przejrzeć oferty internetowe, by poznać propozycje czołowych producentów okien dachowych, takich jak Fakro czy Velux. Warto zaznaczyć, że ewentualne kupno nie powinno się odbywać bez konsultacji z architektem projektującym przyszły dom. Przede wszystkim dlatego, by dobrze wybrać model okien oraz ich wielkość i ilość.