Mieszkania deweloperskie – charakterystyka, rodzaje, lokalizacja

Rynek nieruchomości mieszkalnych można podzielić dzisiaj przede wszystkim na dwie kategorie. Pierwsza jest oczywiście związana z tymi mieszkaniami, które pochodzą z tak zwanego rynku wtórnego, a więc są oferowane (zazwyczaj!) przez osoby prywatne. Do drugiej kategorii należą nieruchomości pochodzące z tak zwanego rynku pierwotnego, czyli oferowane przez inwestorów oraz firmy deweloperskie. Wydaje się, że w ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszą się lokale mieszkalne pochodzące z kategorii numer dwa. Mimo kryzysu na rynku europejskim polskie rodziny stawiają przede wszystkim na komfort i coraz wyższy standard oferowany przez najnowocześniejsze inwestycje mieszkaniowe z ostatnich lat. Co zatem wpływa na tak duże zainteresowanie mieszkaniami sprzedawanymi przez deweloperów? Wydaje się, że odpowiedź na powyższe pytanie składa się przynajmniej z kilku elementów. Warto wspomnieć więc przede wszystkim o specyfice mieszkań deweloperskich, ich lokalizacji oraz różnorodności, którą z pewnością wspomniane lokale od jakiegoś czasu zaczynają się charakteryzować.

Praca firm deweloperskich

Firmy deweloperskie rozpoczęły swoją działalność stosunkowo niedawno. Jeszcze pod koniec dwudziestego wieku z pewnością nie pojawiały się na polskim rynku tak często jak współcześnie. Wydaje się, że krokiem milowym w tym zakresie było wejście Polski do UE. Nowe możliwości oraz dostępność technologii pochodzących z innych krajów zachodnioeuropejskich pozwoliła polskim przedsiębiorstwom znacznie się rozwinąć i tym samym rozpocząć działalność deweloperską. Na czym polega zatem z grubsza praca przeciętnego dewelopera? Sprawa jest dość prosta. Przede wszystkim firma deweloperska musi dysponować wolnymi środkami, które może przeznaczyć na realizację jakiejś inwestycji. Zazwyczaj deweloper wynajmuje tak zwanego generalnego wykonawcę, czyli firmę budowlaną, która zajmuje się budową obiektu. Potem powstała inwestycja zostaje przeznaczona na sprzedaż lub wynajem (gdy mowa o biurowcu). Firmy deweloperskie pojawiają się dzisiaj głównie w większych miastach, na przykład w Poznaniu.

Charakterystyka mieszkań deweloperskich

Trudno tak naprawdę scharakteryzować dzisiaj mieszkania deweloperskie. Z pewnością różnią się one od nieruchomości oferowanych na rynku wtórnym. Przede wszystkim, jeśli chodzi o szeroko pojęty standard. Zazwyczaj mieszkania deweloperskie znajdują się w kilkukondygnacyjnym bloku posiadającym oczywiście windy. Dzięki tym ostatnim poruszanie się po miejscu zamieszkania zostaje znacznie ułatwione osobom starszym, osobom z niepełnosprawnością czy też młodym rodzicom z dziećmi. Zazwyczaj elewacje zewnętrze budynków są bardzo estetyczne i nierzadko również oryginalne. Projektanci i architekci zatrudniani do stworzenia projektu inwestycji często puszczają wodze fantazji i w efekcie nowy blok czy osiedle z pewnością zasługuje na uwagę pod względem architektonicznym. Warto równocześnie zaznaczyć, że firmy deweloperskie nie zajmują się wyłącznie mieszkaniami w blokach. Dziś możemy wyróżnić także inne obiekty deweloperskie.

Rodzaje inwestycji mieszkalnych

mieszkaniaOprócz mieszkań deweloperskich inwestorzy zwracają się dzisiaj ku osiedlom domków jednorodzinnych oraz dwurodzinnych. Te cieszą się równą popularnością co wspomniane wcześniej bloki mieszkalne. Warto zaznaczyć, że coraz częściej budowane domki jednorodzinne swoją budową przypominają konstrukcje, które wykorzystuje się w krajach zachodnioeuropejskich, na przykład w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Wydaje się, że moda na tego rodzaju budownictwo jeszcze przez jakiś czas będzie się w kraju utrzymywała. Oprócz znajomości rodzajów nieruchomości warto również pamiętać o tym, że przed deweloperami stoi inne wyzwanie do podjęcia podczas wykonywania każdej inwestycji. Mowa oczywiście o lokalizacji.

Lokalizacja współczesnych nieruchomości mieszkalnych

Centrum miasta, jego obrzeża czy może inwestycja za miastem? Którą opcję wybrać tak, by spotkała się z największym odzewem i zainteresowaniem klientów? Na takie pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy deweloper planujący realizację jakiejś inwestycji. Nie jest to łatwe, ponieważ gusta zmieniają się na każdym kroku. Wydaje się, że to właśnie dlatego firmy deweloperskie przed rozpoczęciem inwestycji długo badają aktualną specyfikę rynku nieruchomości. Zebrane dane pomogą nie tylko ustalić obecne gusta potencjalnych klientów pod względem lokalizacji, ale także pod względem różnych innych czynników tylko na pozór zupełnie nieistotnych. Co będzie zatem istotne dla przyszłych mieszkańców przy wyborze domu lub mieszkania? Okazuje się, że bardzo ważnym elementem jest komunikacja miejska. Jak się okazuje jest to istotny czynnik nie tylko dla osób niezmotoryzowanych, ale również dla rodzin z dziećmi. Im bardziej rozwinięta sieć komunikacyjna, tym większa przychylność potencjalnych klientów. W przypadku osiedli podmiejskich, dużą rolę pełnią drogi dojazdowe do centrum miasta.

Dobry deweloper wie, czego klient oczekuje od swojego przyszłego domu czy mieszkania. Wydaje się jednak, że na rynku wciąż stosunkowo niewiele firm zajmuje się tą formą działalności. Jeśli chodzi o profesjonalne usługi, jakie oferuje deweloper Poznań z pewnością wyróżnia się pod tym względem na tle innych miast w Polsce. Nie oznacza to oczywiście, że miejscowości takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław nie mają nic do powiedzenia w kontekście budownictwa mieszkalnego. Od kilkunastu lat w zasadzie cały kraj rozwija się pod wspomnianym względem fenomenalnie. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania i domu od deweloperów ciągle rośnie, dlatego można spodziewać się w najbliższych latach kolejnych inwestycji. Być może zmieni się ich lokalizacja czy popularność konkretnych modeli, jednakże z pewnością oczekiwania klientów pozostaną te same. Dzisiejsi konsumenci oczekują bowiem przede wszystkim wysokiego standardu, komfortu i poczucia bezpieczeństwa, które powinny być oczywiście przez przyszły dom czy mieszkanie bezwzględnie zapewnione.