Funkcjonalne łazienki w polskich domach

Często mówi się o tym, że najważniejszym pomieszczeniem w domu jest salon. Wydaje się jednak, że w tym przypadku chodzi raczej o reprezentatywność, aniżeli o ważność w sensie sentymentu ze strony właściciela. Okazuje się bowiem, że w konkursie na najważniejsze pomieszczenie domu coraz częściej rywalizuje z innymi przestrzeniami funkcjonalna łazienka. Polacy w ostatnim latach dużą wagę przywiązują zresztą nie tylko do tego, by toaleta była praktyczna, ale także do tego, by dobrze się reprezentowała. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ kończąc ciężki dzień pracy, wiele osób marzy o gorącej kąpieli w pianie czy przyjemnie orzeźwiającym prysznicu. Odpowiednie oświetlenie i wykończenie wnętrza znacznie podnosi samopoczucie nawet podczas zwykłej, codziennej kąpieli. Co więcej, łazienki urządza się dzisiaj zwracając uwagę na to, kto będzie z nich korzystał. Dla przykładu, bardzo dużo miejsca w rozmowach na temat aranżacji łazienek poświęca się w przestrzeniach architektonicznych pomieszczeniom łazienkowym przeznaczonym dla dzieci oraz dla osób niepełnosprawnych. Nie bez echa przechodzą także nowoczesne stylizacje łazienek „dla dwojga”. W zależności od zainteresowań czy upodobań łazienka może również zostać wykonana w określonym stylu. Dziś na rynku liczą się przede wszystkim aranżacje minimalistyczne, aranżacje glamour lub stylizacje retro.

Łazienka dla najmłodszych

Pomysłów na łazienki dla dzieci oczywiście nie brakuje. Najciekawsze są pomieszczenia tematyczne, w których dużą rolę odgrywa zaprojektowana sceneria. W ostatnim czasie najczęściej wykorzystuje się motywy morskie, a więc tym samym barwy niebieskie i białe. Nie bez zauważenia pozostają jednak łazienki, w których dominują kolory zieleni, różu czy pomarańczu. Wszystko po to, by wnętrze stało się przyjazne i zachęciło dziecko do wykonywania codziennych czynności związanych przede wszystkim z higieną osobistą. Łazienka dla małego dziecka powinna być przystosowana między innymi pod względem armatury. Chodzi tutaj nie tylko o jej wielkość, co raczej wysokość. Zarówno umywalki, jak i sedes czy wanna i prysznic powinny być na tyle niskie, by dziecko mogło swobodnie z nich skorzystać. Alternatywą jest zakupienie specjalnego stołeczka, na który pociecha może się wspiąć, jednak wielu rodziców ze względów bezpieczeństwa wybiera opcję numer jeden. Istotnym elementem każdej łazienki dla malucha są także dodatki. Idealnie sprawdzają się dla przykładu różnorodne naklejki, które dodatkowo mogą podkreślić tematycznie zaaranżowaną przestrzeń. Podobnie jest z dywanikami antypoślizgowymi czy zasłoną prysznicową.

Łazienka dla osób z niepełnosprawnościami

W przypadku łazienki dla osób z niepełnosprawnościami liczy się przede wszystkim przestrzeń. Każda osoba bez względu na chorobę powinna w miarę swobodnie poruszać się po takim pomieszczeniu. Przede wszystkim należy zatem poszerzyć drzwi i pozbyć się progu, utrudniającego na przykład poruszanie się na wózku. Armatura zamontowana w łazience tego typu powinna oczywiście mieć obniżony stan w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Dobrze sprawdzą się w takich przypadkach wszelkiego rodzaju uchwyty, drabinki czy składane krzesełka zamontowane pod prysznicem. Warto pamiętać, że o ile wanna czy umywalka powinny znajdować się niżej, o tyle sedes wręcz przeciwnie. Zarówno osobie na wózku, jak i osobie mającej jakiekolwiek problemy z poruszaniem łatwiej będzie usiąść na toalecie wyższej. Po obu stronach powinny oczywiście znaleźć się także uchwyty.

Łazienka dla dwojga

pasteBardzo często nowoczesne łazienki przystosowuje się tak, by jednocześnie mogły z nich korzystać przynajmniej dwie osoby. W takim pomieszczeniu sprawdza się przede wszystkim dualizm. Dwie umywalki, dwie szafki (najlepiej umieszczone po obu stronach umywalek) to podstawa sukcesu i kompromisów. Warto zadbać także o to, by sedes został ukryty za eleganckim murkiem. Podobnie można zadziałać w przypadku prysznica czy wanny. Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni.

Stylowa łazienka – minimalizm, glamour czy retro

W ostatnim czasie bardzo dużą uwagę zwraca się na styl. W łazience najczęściej królują minimalizm, glamour lub retro. Co ciekawe, są to aranżacje bardzo od siebie odmienne. Jeśli chodzi o łazienki Poznań, Warszawa czy inne duże miasta posiadają naprawdę sporo miejsc, w których można znaleźć meble i dodatki idealnie nadające się do wymienionych wyżej stylów. W przypadku minimalizmu najczęściej nacisk kładzie się na elegancję i stonowanie, dzięki czemu wnętrze zyskuje pożądaną surowość. Glamour to z kolei przepych i bogactwo. Zarówno pod względem ornamentów, jak i kolorystyki. Retro nawiązuje z kolei bardzo często do łazienek szesnastowiecznych, siedemnastowiecznych czy osiemnastowiecznych. Wszystko to, co przeszłe, historyczne i w pewien sposób zapomniane, jest w tym przypadku w cenie.

Funkcjonalna łazienka powinna być dzisiaj rozumiana nie tylko przez pryzmat pragmatyczności. Coraz częściej zwraca się bowiem uwagę na to, jak pomieszczenie łazienkowe prezentuje się pod względem estetycznym. Bynajmniej, ów estetyka wcale nie zaburza aspektów funkcjonalnych, a co więcej przy odrobinie pomysłu starannie je podkreśla. Warto mieć świadomość tego, że odbiorca w przypadku remontowania czy też urządzania łazienki jest bardzo istotny. Bez niego stylizacja stałaby się niepełna, a co za tym idzie straciłaby na atrakcyjności głównie pod względem praktycznym. Bardzo dużą trudność sprawia dzisiaj odpowiednia aranżacja łazienki dla dzieci. Wydaje się jednak, że dzieje się to raczej w kontekście pomysłu na urządzane wnętrze, aniżeli w kontekście dobierania odpowiednich materiałów, mebli etc. Warto zatem – już nie tylko w przypadku łazienki dla dzieci, ale także w każdej innej sytuacji – posiłkować się informacjami zawartymi na przykład w magazynie architektonicznym czy na stronie www poświęconej urządzaniu i projektowaniu wnętrz. Kluczem do sukcesu w dużej mierze staje się jednak mimo wszystko wyobraźnia oraz pomysły domowników.