Kwarantanna roślin

Rośliny to ważne elementy naszych domów i ogrodów. Uwielbiamy nie tylko kwiaty ozdobne, ale również różnego rodzaju sadzonki. Pielęgnowane warzywa i owoce mogą być prawdziwą chlubą naszego ogródka. Nie tylko wiosną czy latem, ponieważ niektóre sadzonki prezentują się naprawdę wyjątkowo również w miesiącach jesienno-zimowych. Niestety czasem rośliny atakowane są przez różnego rodzaju szkodniki. Mogą to być dzikie i polne zwierzęta, jednak zazwyczaj problem dotyczy małych szkodników, na przykład owadów. Jeśli nasza flora zostanie zaatakowana, powinniśmy bezzwłocznie zacząć walkę z niepożądanymi agrofagami. Warto pamiętać o tym, by nie skupiać się wyłącznie na bezpośredniej walce ze szkodnikami. Bardzo często tracimy czas na poszukiwanie skutecznych i szybkich rozwiązań. Zapominamy przy tym, że chore rośliny trzeba odizolować od zdrowej reszty. Taki zabieg nazywamy kwarantanną. Jak skutecznie nie dopuścić do tego, by szkodniki rozprzestrzeniły się na inne rośliny? Na jakie kategorie możemy podzielić kwarantannę? Warto poznać odpowiedzi na te pytania. Szczególnie wtedy, gdy zależy nam na dobru roślin i całego ogrodu.

Kilka słów o kwarantannie

W rolnictwie i ogrodnictwie kwarantanna rozumiana jest jako szereg działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się szkodników na kolejne obszary zdrowych do tej pory roślin. Skala tego zjawiska może być naprawdę różna. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakiego obszaru dotyczy. Czasami jest to mały ogródek. Innym razem balkon. Bywa również tak, że kwarantanna dotyczy rozległych pól uprawnych, szklarni czy parków. Co ciekawe, tworzone są nawet przez specjalistów listy kwarantannowe, na podstawie których kontroluje się określone szkodniki.

Podział kwarantanny

Kwarantannę dzielimy na wewnętrzną i zewnętrzną. Ta pierwsza zajmuje się usuwaniem i monitorowaniem zagrożenia na terenie kraju. Warto również wspomnieć, że osoby zajmujące się kwarantanną próbują również upowszechniać wiedzę na tematy związane z szeroko pojętymi agrofagami. Kwarantanna zewnętrzna – jak nietrudno się domyślić – zajmuje się roślinami eksportowanymi poza granice kraju oraz importowanymi do kraju. Osoby sprawujące pieczę nad kwarantanną zewnętrzną dbają przede wszystkim o to, by szkodniki nie przedostały się razem z roślinami do naszego kraju. I odwrotnie. Jeśli wysyłamy za granicę rośliny, te ostatnie także nie mogą przenosić ze sobą niebezpiecznych dla innej flory agrofagów.

Lista kwarantannowa

Wspomniana już wcześniej lista kwarantannowa to spis wszystkich szkodników, patogenów i chwastów występujących na określonym terenie. Na podstawie listy osoby zajmujące się bezpieczeństwem roślin mogą monitorować występowanie szkodników, a co za tym idzie lepiej sobie z nimi radzić.

Kwarantanna roślin to jedynie przykład tego, jak radzić sobie z szeroko pojętymi szkodnikami. Warto oczywiście pamiętać, że pod pojęciem agrofagów kryją się różne rodzaje szkodników. Są to nie tylko zwierzęta i owady, ale również szkodliwe chwasty czy patogeny. Wprowadzenie kwarantanny w małych ogródkach jest tak samo ważne, jak stosowanie takich praktyk w przypadku dużych obszarów uprawnych. Jeśli szybko odizolujemy zarażoną roślinę, będziemy mogli zahamować rozprzestrzenienie się szkodników. Zaatakowane sadzonki należy odpowiednio pielęgnować. Na rynku dostępne są dziś preparaty, które efektywnie usuwają szkodniki. Warto przed zakupem skonsultować się jednak ze sprzedawcą. Przed zastosowaniem specyfiku musimy wiedzieć, jak odpowiednio go używać. Dzięki temu roślina nie zostanie narażona na kolejne niebezpieczeństwa tym razem ze strony ogrodnika czy rolnika.