Kominek a ogrzewanie centralne w domu

Ciepło w zasadzie od dawien dawna jest dla człowieka źródłem bezpieczeństwa, poczucia komfortu czy obrony przed atmosferycznym chłodem. Nic zatem dziwnego w tym, że przez wiele lat pracowano nad pozyskaniem najpewniejszego i najbardziej efektywnego urządzenia służącego właśnie do ogrzewania. Dziś najlepszym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej osób jest oczywiście centralne ogrzewanie. Okazuje się jednak, że bardzo sprawdzonym sposobem stało się w wielu przestrzeniach domowych łączenie instalacji CO z pracą zamontowanego w danym pomieszczeniu kominka. Mowa tutaj oczywiście o kominkach tradycyjnych (a nie na przykład kominkach elektrycznych czy biokominkach), których praca przy pomocy odpowiedniego montażu może znacznie usprawnić działanie centralnego ogrzewania. Warto jednak mieć świadomość tego, że takie rozwiązanie wymaga zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanych osób. Wbrew pozorom stworzenie wymaganej instalacji wcale nie jest takie proste dla przeciętnego domownika.

Centrale ogrzewanie można dzisiaj łączyć z kominkiem za pomocą dwóch podstawowych sposobów. Jednym z nich są tak zwane kominki z płaszczem wodnym, których specyfika pozwala na eksploatowanie ciepła również do innych pomieszczeń (a nie tylko do tego, w którym urządzenie się znajduje i działa). Drugim sposobem jest wykonanie instalacji DGP, czyli instalacji dystrybucji gorącego powietrza. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, o których należy wiedzieć w przypadku decydowania się na poszczególny sposób działania.

Kominki z płaszczem wodnym

Z pewnością warto wspomnieć o tym, iż kominki z płaszczem wodnym posiadają o wiele większą sprawność niż zwyczajne i tradycyjne wkłady kominkowe. Różnica waha się nawet w okolicach kilkudziesięciu procent, więc z pewnością pod tym względem urządzenia z płaszczem wodnym zasługują na wyróżnienie. Co więcej, tradycyjny kominek ogrzewa wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje. Z kolei kominek z płaszczem wodnym za pomocą odpowiednio podłączonej instalacji jest w stanie wysyłać wytwarzane ciepło do zamontowanych w innych pomieszczeniach grzejników. Coraz częściej w domach zakłada się również ogrzewania podłogowe. Tam także ciepło wytwarzane z kominka może w razie takiej potrzeby trafić. Zaletą podłączenia kominka do centralnego ogrzewania z pewnością jest również aspekt ekonomiczny. Drewno używane do palenia jest przecież o wiele tańsze niż inne materiały opałowe (takie jak na przykład gaz ziemny).

Posiadając kominki z płaszczem wodnym należy skupić się oczywiście nie tylko na samych zaletach. Często bywa również tak, że obecność takiego urządzenia wiąże się z różnymi obowiązkami. Należy na przykład zadbać o to, by w domu znalazło się pomieszczenie, w którym będzie składowany opał (przede wszystkim oczywiście drewno). Można przechowywać je na przykład na strychu. Jeśli wolnej przestrzeni nie ma pod zadaszeniem, alternatywą zostaje podwórko. W takich przypadkach trzeba jednak zadbać o to, by drewno nie zamokło. Można przykryć je specjalnym materiałem lub wybudować zadaszenie.

kominek

Minusem kominka tego typu jest dość trudny montaż. Warto jednak zaznaczyć, że przy kupowaniu każdego urządzenia grzewczego istnieje możliwość skorzystania z usługi montażu. Warto zatem – jeśli sprzedawca nie zaproponuje tego sam – podpytać o możliwość zainstalowania kominka w naszym domu. Bardzo często tego rodzaju usługi są już wliczone w cenę.

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza

Tego rodzaju urządzenia mogą działać zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z domową instalacją grzewczą. Wykorzystuje się je przede wszystkim do „dogrzewania” pomieszczeń znajdujących się w domu. Niewątpliwą zaletą DGP jest trwałość i mała podatność na różnego typu awarie. Warto z drugiej strony pamiętać, że ogrzewanie kominkowe nie może być jedynym źródłem ciepła w naszym domu. Szczególnie, jeśli jego metraż jest naprawdę duży. Problem polega przede wszystkim na tym, że spalane drewno trzeba na bieżąco uzupełniać, jeśli produkowane ciepło ma zostać podtrzymane. W efekcie opalanie domu jedynie drewnem na dłużą metę okazuje się być bardzo męczące.

Niewątpliwą zaletą pracy kominka jest bardzo szybkie wytwarzanie ciepła, a co za tym idzie rozgrzanie pomieszczeń domowych. Warto jednak jeszcze przed montażem podszkolić się nieco w sztuce rozpalania ognia. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie łatwe.

Posiadanie kominka z dystrybucją gorącego powietrza czy też kominka z płaszczem wodnym z pewnością znacznie poprawia pracę ogrzewania centralnego zamontowanego w naszym domu. Należy jednak pamiętać, że wspomniane rozwiązania są jedynie elementami pomocniczymi i nie należy taktować ich jako głównego źródła produkowanego ciepła. Warto zadbać również o to, by instalacja była przygotowana przez profesjonalną ekipę z dużym doświadczeniem. W przypadku takich rozwiązań wszystko musi chodzić jak w przysłowiowym zegarku. Nawet drobny błąd wpływa z kolei na całą konstrukcję, co w efekcie może prowadzić do awarii. Warto pamiętać również o tym, by poprawnie używać kominka. Szczególnie wtedy, gdy jest to tradycyjna konstrukcja, w której sami rozpalamy ogień. W tym kontekście ważne są przede wszystkim zachowane względy bezpieczeństwa oraz dbanie o kominek pod względem estetycznym.