Grzejniki Poznań i ich wymiana – co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli w najbliższym czasie czeka cię wymiana grzejników w domu, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych tych urządzeń. Musisz wiedzieć, że zanim wybierzesz materiał, z których wykonane są grzejniki, najpierw powinieneś dobrać ich maksymalną moc. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając grzejniki Poznań na wymianę, zwróć też uwagę na rozstaw ich króćców przyłączeniowych. W grzejnikach żeliwnych jest on o 100 mm mniejszy niż wysokość grzejnika, w stalowych – tylko o 50 mm.
Wymieniając grzejniki, bez zmiany instalacji lub tylko sposobu jej rozprowadzenia, trzeba sprawdzić możliwość połączenia króćców nowych grzejników z istniejącymi gałązkami grzejnikowymi. Spora część producentów oferuje grzejniki płytowe o rozstawie dokładnie takim, jakie miały grzejniki żeliwne. Podobnie jest w przypadku grzejników aluminiowych. Nie ukrywajmy iż jest to potężny argument przemawiający za ich wyborem przy poszukiwaniu grzejników na wymianę. Jeśli rozstaw nowych króćców przyłączeniowych nie pasuje do instalacji, używa się specjalnych kształtek lub – w miarę możliwości – przerabia gałązki. Zapamiętaj złota zasadę, iż wymieniając grzejniki najpierw dobierz moc, potem materiał. Nowy grzejniki powinien mieć moc odpowiednią do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Materiał, z jakiego jest zrobiony, jego pojemność wodna i konstrukcja często nie są brane pod uwagę przez przeciętnego użytkownika, co jest znacznym błędem, gdyż w zasadzie to one decydują o sposobie przekazywania ciepła przez grzejnik i w rezultacie o komforcie, jaki jest w stanie zapewnić instalacja centralnego ogrzewania. Warto pamiętać, że w grzejnikach płytowych z ożebrowaniem konwekcyjnym i członowych przeważa konwekcja, ale jest też pewien udział promieniowania. W konwektorach promieniowania jest niewiele i można je w zasadzie pominąć. Pośród grzejników dostępnych w sprzedaży można spotkać też grzejniki członowe z żeliwa, które są odporne na korozję, trwałe i dobrze i dobrze akumulują ciepło. Współcześnie tego typu grzejniki skręcane są z elementów, mających gładszą powierzchnię i mniejszą pojemność wodną, są dość drogie, bo skierowane do niewielkiej grupy amatorów. W niektórych regionach Polski są one bardzo popularne, przyczyną tego może być dość powszechne przekonanie, że wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy jest najprostsza. Faktycznie nie wymaga żadnych przeróbek instalacji. W razie potrzeby można powiększyć grzejnik, dokręcając do niego dodatkowy element. W podobny sposób można się pozbyć jednego lub kilku elementów, gdy moc grzejnika okaże się za duża.

Aluminiowe grzejniki są lekkie, gładkie, dzięki czemu dobrze współpracują z nowoczesnymi kotłami z automatyczną regulacją temperatury. Produkowane są ze stopu aluminium, krzemu i miedzi, w pełni zabezpieczają przed korozją. Producenci dopuszczają instalowanie ich we wszystkich rodzajach instalacji, także w miedzianych. Dla pewności jednak w miejscach połączenia grzejników z miedzianymi rurami czy mosiężną armaturą zaleca się montowanie teflonowych przekładek zapobiegających korozji.