Co warto wiedzieć o ginekologach?

Ukończenie szesnastego roku życia lub rozpoczęcie współżycia powinno być dla kobiety bezdyskusyjnym momentem wyznaczającym początek wizyt u ginekologa. Dla własnego zdrowia powinna ona odtąd regularnie kontrolować stan swoich narządów płciowych, dzięki czemu będzie mogła uniknąć wiele zagrożeń ze strony nieleczonych infekcji czy schorzeń. Niestety rzeczywistość przynosi smutne wnioski. Wiele kobiet, zarówno młodych jak i starszych, obawia się wizyty u ginekologa. Przyczyną jest częstokrotnie bariera psychiczna, która powoduje trudności w przełamaniu własnego wstydu.

Czym zajmuje się ginekologia?

Ginekologia jest dziedziną medycy, która zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z żeńskim układem płciowym. W obszar jej zainteresowań wchodzić będzie zatem diagnostyka, profilaktyka i samo leczenie chorób. Do tego rodzaju specjalisty kobiety udają się zatem z wszelkimi problemami związanymi nieregularnymi miesiączkami, stanami zapalnymi pochwy, schorzeniami układu rozrodczego, problemami z zajściem w ciąże, wolą rozpoczęcia czy dostosowania do własnych potrzeb sposobu antykoncepcji.

Przebieg badania ginekologicznego

usgWiele kobiet stroni od umawiania się na wizytę u ginekologa przez wzgląd na brak wystarczającej wiedzy co do przebiegu badania wykonywanego przez tego specjalistę. Takie postępowanie może być jednak zgubne w zdrowotnych skutkach. Pamiętajmy, że ginekolog jest przede wszystkim lekarzem, który do swojego zawodu podchodzi profesjonalnie. Jego zadaniem jest leczenie i diagnozowanie wszelkich problemów natury kobiecej, które nękają pacjentki. Im ich przyczyna zostanie szybciej odkryta tym większe jest prawdopodobieństwo na całkowite wyleczenie. Badanie ginekologiczne przebiega najczęściej według jasno ustalonego schematu. Przede wszystkim lekarz powinien zacząć wizytę od wywiadu. Dzięki szczegółowym pytaniom uzyska on wiele cennych dla niego informacji, które są niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy. Ginekolog ma zatem pełne prawo zapytać swoją pacjentkę o współżycie, rodzaj stosowanej antykoncepcji, przyjmowane leki, dolegliwości (np. upławy, bóle menstruacyjne, nieregularne miesiączki), przebyte dotąd operacje, czy datę ostatniej miesiączki. Kolejnym etapem powinno być badanie piersi. Jeżeli coś nie spodoba się ginekologowi może on zlecić wykonanie badania USG.

Następną czynnością może być już badanie ginekologiczne. W tym przypadku pojawiają się dwie opcje. Starsze kobiety oraz młode dziewczyny, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia mogą zostać przebadane przez odbyt. Kobiety w średnim wieku lub młode, które straciły już swoje dziewictwo badane są już przez pochwę. Pacjentka musi rozebrać się od pasa w dół i położyć wygodnie na specjalistycznym fotelu. Wówczas ginekolog zakłada jej wziernik o odpowiednim rozmiarze. Dzięki temu może ocenić on stan pochwy, tarczy szyjki macicy, a także pobrać materiał do badania (np. rozmaz cytologiczny, badanie bakteriologiczne). Po tej czynności ginekolog może poprosić pacjentkę na łóżko i wykonać USG. Poprzez odpowiednio zabezpieczoną głowicę urządzenia (np. prezerwatywą) wykonuje on dopochwowe badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu może ocenić stan narządów rodnych kobiety. Po tak szczegółowym rozpoznaniu lekarz powinien mieć już wystarczającą ilość informacji, aby postawić pacjentce diagnozę lub jakieś podejrzenie. Czasami jego opinia może zależeć od wyników przeprowadzonego badania i wówczas kobieta będzie musiała uzbroić się w cierpliwość i umówić się z doktorem na kolejną wizytę. Ginekolog powinien szczegółowo wyjaśnić pacjentce istotę jego podejrzeń, diagnozy, zapisać odpowiednie leki, opowiedzieć o procesie leczenia i konsekwencjach w przypadku niepodjęcia dalszych kroków.

Wszystkie jego wnioski zostają odnotowane w dokumentacji medycznej, do której pacjentka ma stały dostęp. Jak widać jedyną wadą takiego badania może być moment, w którym kobieta musi przełamać swój wstyd i rozebrać się przed lekarzem. Ginekolog jest jednak profesjonalistą, który patrzy na nią przez pryzmat pacjentki, a zatem osoby, której trzeba udzielić odpowiedniej opieki medycznej. Strach powinien zostać przełamany, gdyż zdecydowanie może to zaważyć na dalszym zdrowiu i życiu pacjentki. Przykładowo jeśli w jej rozmazie cytologicznym zostaną wykryte komórki nowotworowe to jak najszybsze wszczęcie leczenia może doprowadzić do jej całkowitego leczenia. Systematyczne wizyty u ginekologa są zatem koniecznością dla każdej przedstawicielki płci pięknej.

Ginekolog w mieście

W dużych miastach, np. w Poznaniu istnieje wiele placówek ginekologicznych, w których to można liczyć na odpowiednią pomoc medyczną. Wszystko zależy zatem od upodobań pacjentek. W celu zarejestrowania się do ginekologa mogą skorzystać one z dwóch dróg. Pierwsza to ścieżka Narodowego Funduszu Zdrowia. Kobieta może wówczas liczyć na bezpłatną wizytę ginekologiczną. Druga jest już ścieżką kontroli prywatnej, która musi zostać opłacona przez pacjentkę. Ceny takiej wizyty są bardzo różne, ale zazwyczaj mieszczą się one w przedziale 100-200zł. To czy kobieta wybierze kobietę czy mężczyznę trudniącego się zawodem ginekologa zależy już tylko od jej woli i upodobania. Znalezienie dobrego ginekologa na szczęście nie jest trudne.